SON DAKİKA

Haber Burada

Ödem nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ödem nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Bu haber 06 Haziran 2020 - 23:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Deri ve diğer dokulardaki, hücreler arası mesafe içindeki ödem, normalde olması gerektiği kadardır.

Normal insanlarda vücut sıvıları, çeşitli güçlerin etkisi altındaki bazı bölgelerde bulunur. bu alanların çoğu; kan damarları, hücreler, hücreler arası mesafe, beyin omurilik mesafesi, karın, akciğer, kalp zarı, eklem içi alanlar.

Ödem neden oluşur?
Ödem, vücudunuzdaki sızıntı yapan sıvının neden olduğu küçük kan damarları (kılcal damarlar). Damardan sıvı sızıyor. dokularda birikir ve şişmeye neden olur. Kalp, karaciğer ve böbrek hastalıklarında ortaya çıkan ödem, vücutta aşırı sıvı tutan tuzdan kurtulmamasından kaynaklanır. Hafif ödem vakalarına genellikle şunlar neden olur:

Uzun süre aynı pozisyonda oturmak veya uzanmak
Aşırı miktarda tuzlu yemek yemek
Menstrüasyondan önce hormonal değişiklik
Gebelik

Ödem nasıl tedavi edilir?
Ödemi tedavi etmek için ödem için açıklamayı tespit etmek ve tedavi etmek gerekir. Genellikle ödemi çözmenin en basit yolu, vücuttaki sıvıdan kurtulmaktır. Bu amaçla, diüretik, yani diüretik ilaçlar doktorlar tarafından en sık kullanılır. hastanın çeşitli diüretik ajanlar kullanarak ödemden vücuttan kurtulmayı taahhüt etmesi doğru değildir. Çünkü bu ilaçların kontrolsüz kullanımı; Vücuttan aşırı sıvı kaybı, özellikle sodyum ve potasyum olmak üzere elektrolit kaybına ve hastada önemli hasara neden olabilir. Diüretik kullanan hastalar potasyum sodyum gibi elektrolitler için aralıklı doktor kontrolü ve görünümüne tabi tutulmalıdır.

Ödemeye Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?
Ödem bazı durumlarda altta yatan daha ciddi bir tıbbi durumun sembolü olabilir. koroner yetmezlik, karaciğer sirozu, venöz yetmezlik ve nefroz adı verilen böbrek bozukluğu ödemlere neden olan en yaygın sistemik hastalıklardır. Aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar ve koşullar ödemeye neden olabilir:

Konjestif koroner yetmezlik: Konjestif kalp yetmezliği olan hastalarda, ventrikül adı verilen bağırsakların alt kısımlarından biri veya her ikisi, kan pompalama özelliğini etkili bir şekilde kaybeder. Bu durumda, ayaklara, ayak bileklerine ve bacaklara kan birikerek ödemlere neden olur. Konjestif koroner yetmezlik bazen akciğerlerde sıvı birikmesine neden olarak solunum ödemine yol açan akciğer ödemine yol açar.
Karaciğer sirozu: Karaciğer hasarı sayesinde karın ve bacaklarda sıvı birikebilir.
Böbrek hastalığı: Böbrek bozukluğu olan hastalarda, dolaşımdaki fazla sıvı ve sodyum, idrarla atılamayan ödem yapabilir. Böbrek bozukluğu nedeniyle ödem genellikle bacaklarda ve gözlerde görülür.
Böbrek hasarı: Glomeruli adı verilen böbreklerdeki küçük, filtrelenen kan damarlarının hasar görmesi nefroz gelişimi ile sonuçlanabilir. Nefrozda, kandaki protein seviyelerinin (albümin) düşürülmesi, dokularda sıvı birikmesine ve ödemine neden olabilir.
Bacak damarlarında zayıflık veya hasar: Kronik venöz yetmezliği olan kişilerde, tek yönlü akış sağlayan bacak damarlarındaki valfler zayıflar veya hasar görür. Bu, kanın damarlarda batmasına ve şişmesine neden olur.
Sistemin zarar görmesi lenfatik: Vücut lenfatik sistemi, fazla sıvının dokulardan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bu teknik kanser cerrahisi gibi bir nedenden dolayı kırılırsa, mahalledeki sıvıları boşaltan lenf düğümleri ve lenf damarları düzgün çalışmayabilir ve sonuç olarak ödem oluşabilir.
Şiddetli, uzun süreli protein eksikliği: Diyet içinde uzun bir süre boyunca çok düşük protein alımı, vücutta protein eksikliğine neden olarak dokulara ve ödemlere sıvı sızmasına neden olabilir.
Domuz Gribi Tehlikesi! domuz gribi nedir?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA